Проблеми жіночого циклу. М.Процайло.

Порушення менструального циклу є найбільш частою скаргою у гінекології. Причини цих розладів можуть бути різними, але в багатьох випадках починаються у пубертатному віці. Своєчасна діагностика дозволяє обрати адекватну терапію і захистити організм від подальших проблем.

Дуже часто жінки скаржаться на дисменорею – болючі місячні. Переважно біль внизу живота і сильні спазми провокуються простагландинами, біологічно активними речовинами, які змушують м’яз матки скорочуватись для виведення крові. Вважається, що після пологів біль слабшає. Що може допомогти: знеболювальні засоби або спазмолітики – но–шпа, спазмалгон, парацетамол та ін. Не приймайте аспірин – від підсилює кровотечу.

Піші прогулянки зменшують спазми матки. Якщо це не допомагає, то підіть до лікаря, він випише вам простагландин на період критичних 2–3 днів. Він дуже добре допомагає.

Якщо місячні стають болючими після 35 років, то не слід легковажити, оскільки біль може мати органічну причину: ендометріоз, поліпи або фіброми матки. Підіть до гінеколога, він точніше визначить причину.

Ще одна проблема з якою доводиться стикатися жінкам – рясні місячні. Доводиться часто міняти тампони або прокладки – кожні дві години, а кров виходить у вигляді великих згустків або місячні тривають більше тижня.

Як у молодих дівчат, так і в жінок, які наближаються до менопаузи, такі місячні – наслідок гормональних порушень і їх можна виправити, якщо звернутися до лікаря.

Якщо місячні стають дуже рясними, це може вказувати на гінекологічне запалення. Спіраль також може бути причиною надмірної кровотечі. У такому випадку, слід про це сказати своєму гінекологу. Сьогодні існують спіралі, застосування яких усуває ці проблеми.

Трапляється і протилежна проблема, коли кровотеча зовсім слабка і триває всього два дні. Загалом це не страшно. Таке відбувається при прийомі протизаплідних засобів, на початку менопаузи або внаслідок різкої зміни ваги (яка і провокує невеликий гормональний розлад). Слабка кровотеча може спостерігатися також під час вагітності.

Але якщо місячні стали зовсім маленькими після аборту, чистки матки або чистки матки після пологів, то слід піти до лікаря. Інколи це наслідок склеювання стінок матки, і у цьому випадку може знадобитися невелике хірургічне втручання.

Причиною занепокоєння можуть також стати нерегулярні місячні. Ідеальним вважається початок менструації через кожні 28 днів, з різницею 24–48 годин. Коротший цикл (25 днів) або довший (30–32 дні) не є аномальним явищем. Тільки якщо цикл то коротшає, то збільшується або ж триває менше 25 днів або понад 35 днів можна говорити про нерегулярні місячні.

У молодих дівчат регулярність циклу найчастіше встановлюється через один два роки після першої менструації. Так що не слід турбуватися.

Перед менопаузою, коли яєчники готуються повністю припинити свою роботу, місячні також можуть відбуватися з вибриками. Лікар призначить лікування.

В інших випадках нерегулярні місячні найчастіше вказують на відсутність овуляції або на її порушення (що може призвести до гінекологічного запалення). Якщо жінка планує завагітніти – це підстава піти до гінеколога. Лікар може призначити гормональне лікування.

Відсутність місячних ніколи не є нормальним явищем. Найчастіше причиною є вагітність, рання менопауза, проблеми гормонального характеру. Обов’язково відвідайте лікаря, який і встановить причину.

У деяких випадках затримка менструації може бути спровокована і іншими факторами. Наприклад, через гостре запалення, сильний емоційний шок, відсутність овуляції в цьому циклі або ж пізня овуляція. Останнє, як правило, є наслідком гормональної терапії (прийом естрогенів у післяовуляційний період: овуляція може відсунутися на 10–15 днів!), прийом контрацептиву – таблетки “наступного дня” або ж раптова зупинка прийому протизаплідних засобів протягом циклу.