Про проект
Тематика статтей
Форуми
Доставка ліків
Корисні адреси
Дошка оголошень
Інформаційно-довідкова служба
Замовити медикаменти
Ліки і вагітність. С. Гончар.

Ліки, прийняті вагітною жінкою, – наскільки це безпечно для плоду? Не одна подружня пара цікавилася відповіддю на таке запитання. І тут дійсно є над чим замислитися – адже прийом майбутньою мамою будь–якої хімічно активної речовини є свого роду експериментом, наслідки якого можуть бути різними – і неприємними в тому числі. Зрозуміло, це зовсім не означає, що лікувати хвороби під час вагітності не треба. Просто до лікування в цей найважливіший період життя варто ставитися відповідально і обережно.

Проблема взаємовідносин ліків і плоду, що останнім часом стала дуже актуальною, відрізняється особливою гостротою: статистика показує, що понад 92% жінок вживають якісь медикаменти в різні терміни вагітності. І причин для цього більш ніж достатньо. Не секрет, що нинішнє покоління жінок, що перебувають в дітородному віці, відрізняється вельми невисокими показниками здоров’я (велика кількість хронічних хвороб, висока схильність до інфекцій і т.д.) – звідси і часті лікарські втручання в такий, загалом, природний процес, яким є вагітність. Проте, ліки далеко не завжди призначаються лікарем – неухильно зростаюча комерційна доступність медикаментів прямо заохочує самолікування. Перспективи цього явища аж ніяк не радісні. Чому? Давайте спробуємо розібратися разом.

Розвиток у лоні матері – один з найбільш важливих періодів життя людини. Судіть самі – за 9 місяців вагітності з яйцеклітини і сперматозоїда утвориться найскладніший живий організм, що складається з трильйонів (!) клітин. Останні організовані в тканини, органи і системи, взаємодіючі між собою. Темпи росту і безперервного ускладнення біології зародка справді астрономічні! І природно, що все це відбувається не хаотично, а в суворому порядку. Гарантів такого порядку два. Перший – повноцінна генетична програма, отримана зародком від батьків. Другий – стан організму матері, адже саме він забезпечує все необхідне для реалізації генетичної програми і, крім того, захищає плід від агресивних впливів навколишнього середовища. Значна неспроможність одного з двох вказаних гарантів (або обох відразу) призводить до порушень в розвитку плоду – аж до загибелі.

Яку ж роль в цих трагічних ситуаціях можуть грати медикаменти? На жаль, важливу. Історія медицини свідчить: лікарські препарати можуть виявляти себе як найшкідливіший екологічний чинник щодо плоду. Прикладів тому більш ніж досить – сумно відома „талідомідовая трагедія” в Європі, що відбулася в 50–і – 60–і роки. Внаслідок прийому вагітними жінками недостатньо вивченого препарату народилися сотні малюків з серйозними вадами розвитку. Відомий американський письменник Артур Хейлі навіть описав це в романі “Остаточний діагноз”.

На жаль, сумний список медикаментозних тератогенів (тобто речовин, здатних призводити до вад розвитку плоду) вищезазначеним препаратом не вичерпується – сьогодні лікарям добре відомі гідантоїновий, варфариновий, аміноптериновий і безліч інших лікарських синдромів. За кожним з цих термінів стоїть специфічне ураження плоду (частіше за все – важка потворність), причина яких – прийом вагітною жінкою відповідних лікарських препаратів.

Потрапляючі в організм дорослої людини ліки зазнають хімічних перетворень – утворюють численні сполуки, кожна з яких може втручатися в різні етапи обміну речовин. Це змінює (в період дії препарату) біохімічний стан організму. При цьому деякі клітини, органи і тканини виявляються в невигідному положенні і навіть можуть загинути. Цим пояснюються побічні ефекти, властиві більшості ліків і описані в інструкціях по їх застосуванню.

На відміну від цілком сформованого організму дорослої людини, організм плоду, що розвивається не завжди може подолати відхилення в своєму біохімічному статусі, які викликають ліки, прийняті його матір’ю. Внаслідок медикаментозного впливу можливе пошкодження генів, хромосом і клітин плоду. Наслідком цього може стати зниження темпів росту і зміна запрограмованих біологічних змін тканин і органів майбутньої людини. А це в кінцевому результаті може призвести до виникнення різних вад розвитку плоду – від інвалідності до смерті.

Дія ліків на плід залежить від терміну вагітності, дози і тривалості вживання препарату матір’ю, форми застосування, стану організму вагітної жінки, спадкових особливостей, чутливості до препарату... Ну і від властивостей самого препарату, звичайно. Зараз існують тисячі різних ліків, вплив яких на плід в повній мірі не вивчений, оскільки подібні дослідження надзвичайно складні, дорогі, а часто просто неможливі.

Всі можливі ситуації, які можуть виникати під час вагітності, врахувати, звичайно, неможливо. Необхідні рекомендації у разі найрізноманітніших ситуацій можна отримати у лікаря–генетика за місцем проживання, звернутися в медико–генетичну консультацію, центр або кабінет.

:::Версiя для друку:::
Про проект | Тематика статтей | Форуми
Доставка ліків | Корисні адреси | Дошка оголошень
Благодійний фонд "Галицький аптекар"
79040, Львів, вул. Городоцька, 214


ОПИТУВАННЯ
Як Ви ставитесь до обов'язкового медичного страхування?
 Позитивно
 Негативно
 Важко відповісти
медтехника
Copyright © 2003 БФ "Галицький аптекар" Всі права застережені    Останнє поновлення : 05.12.2003