Я СТАЮ ДОРОСЛОЮ. Любов Бобрик, Наталія Усик, Світлана Попова.

Ти помічаєш, що з тобою щось відбувається: змінюється твоя зовнішність, твій настрій, твої почуття. Настає особливий період у твоєму житті – період статевого дозрівання, який є дуже важливим процесом перетворення дівчинки на жінку і триває від 9 до 16 років.
Що ж відбувається з тобою ?
Під впливом дії статевих гормонів тіло починає змінюватись:

  • розвиваються молочні залози, що може супроводжуватись незначним болісним відчуттям;

  • починається процес оволосіння під пахвами і на лобку;

  • фігура набуває специфічних жіночих форм;

  • активно починають функціонувати потові і сальні залози, останні можуть призводити до появи неприємних вугрових прищів на обличчі;

  • з'являються виділення з піхви білуватого кольору, що свідчать про початок дії статевих гормонів.

Приблизно через рік після зазначених змін з'являються перші менструації.
Менструація – це періодичні кров'янисті виділення з піхви дівчини чи жінки, які бувають звичайно один раз на місяць і продовжуються кілька днів. З часу появи першої менструації у статевих залозах – яйниках – кожного місяця буде дозрівати, як правило, одна яйцеклітина.
Менструальний цикл – це відрізок часу між першим днем попередньої менструації та першим днем наступної. У підлітків регулярний менструальний цикл встановлюється через пів–півтора року. Найчастіше менструації відбуваються через 27–30 днів, рідше через 21–26 або 31–35 днів. До, чи під час, менструації можуть турбувати зміни настрою, спазматичний біль внизу живота, причиною яких є зміни гормональної рівноваги в організмі.
Інфекційні, хронічні та ендокринні захворювання, великі розумові та фізичні навантаження, психо–емоційні стреси, в певній мірі, можуть також спричинити розлади менструального циклу.
В жодному випадку не слід займатися самолікуванням, важливо є якнайшвидше проконсультуватися з лікарем особливо, якщо:
  • менструація триває понад 7 днів і виділення крові не зменшуються (при значній крововтраті може розвинутись анемія);

  • менструації супроводжуються сильними больовими відчуттями, що впливають на загальний стан і працездатність;

  • коли у віці 15–16 років немає менструацій або чергова менструація не наступила протягом 3–х місяців та більше (ці порушення можуть свідчити про затримку статевого дозрівання або вади розвитку внутрішніх статевих органів);

  • менструації рідкі (рідше, ніж через 35 днів), часті (частіше, ніж через 21 день), незначні (протягом 1–2 днів), тривалі (понад 7 днів) і рясні з великою крововтратою (понад 400 мл);

  • з'являються прояви запального процесу зовнішніх і внутрішніх статевих органів (гострий біль, свербіння та інші неприємні відчуття в ділянці зовнішніх статевих органів, патологічні виділення).

Власне у період статевого дозрівання закладається фундамент жіночого здоров'я і здатності до народження дітей. Тому дуже важливим є в цей період уважно відноситись до себе, щоб в майбутньому запобігти багатьом “дорослим” хворобам.
Ти хочеш отримати відповіді на питання, які тебе цікавлять?
Тобі потрібна додаткова інформація, щоб почувати себе впевненіше?
Ти хочеш обговорити, проблему, яка тебе хвилює?
Зателефонуй анонімно
в інформаційно–довідкову службу
“Здоров’я жінки” (0322) 670–970, або звернись на Інтернет-форум і ти завжди отримаєш кваліфіковану пораду лікаря
Якщо ж проблема вже існує, не зволікай, звертайся в
Центр статевого виховання дітей та підлітків
м. Львів, вул. П. Орлика, 4
тел. (0322) 59–75–14