Про проект
Тематика статтей
Форуми
Доставка ліків
Корисні адреси
Дошка оголошень
Інформаційно-довідкова служба
Замовити медикаменти
Не бійтеся зачаття малюка в пробірці. Тетяна Мороз.

25 липня 1978 року в англійському містечку Олдхеме народилася дівчинка, яку гучно „охрестили” дитям століття не лише в рідній Англії, а й усіх державах світу. Луїза Браун стала першою дитиною, зачаття якої відбулося поза організмом матері – у пробірці. Уже за рік її „брат за методом” з’явився в австралійському Мельбурні і практика екстракорпорального запліднення почала активно поширюватися у США, Франції, Бельгії, Німеччині, інших країнах. Cьогодні близько 700 тисяч безплідних подружніх пар щороку шукають спасіння у цьому методі. І щороку на світ з’являється близько 30 тисяч зачатих у такий спосіб дітей. Більше: 2002-й рік став роком, коли завдяки штучному заплідненню народилося мільйонне таке немовля.
Коли про впровадження практики in vitro заговорили в Україні, воскресли духом чимало сімей. Адже в нашій державі страждає на безпліддя від 10 до 20 відсотків усіх подружніх пар. І справа абсолютно не в статистиці, згідно з якою тільки у Львівській області за останніх десять років населення зменшилося на 135 тисяч осіб. А в природному бажанні пізнати радість батьківства. Однак попри те, що запліднення in vitro навіть отримало благословення Папи Римського, чимало подруж не можуть позбутися страхів, які пов’язують із цим методом. Сьогодні про ці страхи і наша розмова з доцентом кафедри променевої діагностики Львівського медичного університету імені Данила Галицького, медичним директором Львівського центру репродуктології „Інтерсоно” -- першого такого на західноукраїнських теренах -- Тетяною Мороз.
-- Тетяно Сергіївно, попри втішні результати зачаття in vitro, у суспільстві існує чимало негативних стереотипів на цю тему. Скажімо, гуляє думка, що майбутню маму колять гормональними медикаментами, які ще не є апробованими і від яких у майбутньому „летить” вся її гормональна система Наскільки це відповідає дійсності?
-- Першій дитині, яка за допомогою методу штучного запліднення (такого, що дозволяє не розтягувати лікування на роки, а за півтора місяця дізнатися – завагітніла жінка чи ні) народилася в Україні вже виповнилося десять років. Трапилося це у Харкові завдяки видатному українському репродуктологу Федору Дахну). І ще ні разу ні в літературі, ні у спілкуванні з лікарями інших клінік та й зі самими пацієнтами – (а кожна пара та народжена дитинка спостерігається у каталозі) не було згадано випадку, аби були якісь такі ускладнення. Навпаки, чимало жінок, які завагітніли шляхом штучного запліднення і народили, вдруге вагітніли уже самостійно. Себто йдеться про нормалізацію роботи гормональної системи. Другий момент: перед тим, як пацієнтка починає лікування, обов’язково обстежується її гормональна система. Тобто на 2-4 день менструального циклу жінки робиться аналіз базового рівня гормонів в її організмі. А ще -- обов’язковим є ультразвукове обстеження усіх ендокринних органів (щитовидної залози, молочних залоз і наднирників), які могли би постраждати чи зреагувати під час лікування. Якщо в себе в центрі бачимо, що анатомічні зміни при ультразвуковому обстеженні є, то за допомогою косультацій з відповідними фахівцями робимо усе, аби уберегти жінку від негативних впливів необхідного лікування. І третій момент: ми не наслоюємо наші препарати на гормони жінки, а просто під час стимуляції відключаємо її гормональну систему і запускаємо свою. Коли стимуляція завершена і препарат, який блокує виробіток власних гормонів, відмінено, гормональна система жінки починає функціонувати, як і раніше.
-- Чимало потенційних матерів бояться, що лікування перетворить їх з привабливих жінок в огрядних скіфських баб.
-- Аж ніяк. Шість років займаємося проблемами безпліддя, нашій першій дитині, зачатій в пробірці, виповнилося чотири роки -- і за увесь цей час ще ні один пацієнт не поскаржився на те, що збільшилася вага чи з’явилися інші симптоми, які бувають при традиційному гормональному лікуванні. І справа, переконана, у тому, що знову ж таки не наслоюємо одні гормони на інші. Плюс використовуємо, хоча й дуже дорогі, але результативні ліки.
-- Логічним для усіх батьків є страх за здоров’я майбутнього чада. Чи можливий при екстракорпоральному заплідненні розвиток вродженої патології?
-- Його ризик є таким же, як і при заплідненні природнім шляхом. Це означає, що розвиток такої патології не залежить від способу зачаття. Інша справа, що кожна вагітна жінка – і та, яка зачала самостійно, і та, яка потребувала нашої допомоги -- має в певний період пройти обстеження на виявлення патології плоду. Що стосується „ Інтерсоно”, то ми першими в Україні оволоділи і впровадили трьохвимірне ультразвукове сканування – точнішу, ніж існувала, діагностику вад розвитку плоду. І навіть тих, які не можна було діагностувати раніше – „ заячу губу”, „вовчу пащу” тощо. Тобто усім жінкам, які стоять на обліку у нашій клініці, в обов’язковому порядку проводиться генетичний моніторинг і робиться усе, аби зменшити ризик таких патологій.
-- Чи здатна дитина з пробірки у перспективі мати власних дітей, зачатих природнім шляхом?
-- Знамента Луїза Браун сьогодні є щасливою мамою дітей, яких зачала звичним шляхом. У медицині уже незаперечним є факт, що ніяких патологічних впливів на розвиток гормональної системи дітей, народжених методом запліднення in vitro, немає.
-- Чоловіка іноді відлякує в цьому методі те, що його дружині можуть підсадити чужий ембріон (як трапилося в одній із клінік Великобританії) чи що його сперму можуть поділити між його дружиною та незнайомкою.
-- У нашому центрі це виключено. Справа в тому, що кожен ембріон утримуємо в іншому середовищі, в іншій посудинці, він має свій номер, підпис, свою комірку. А щодо сперми, то одна її порція повністю використовується для запліднення in vitro одержаних яйцеклітин і навіть часом є потреба послати чоловіка на повторну процедуру. При внутрішньоматковій інсемінації такий варіант також відпадає, бо надто дорогою є обробка сперми.
-- Наскільки ефективним є екстракорпоральне запліднення?
-- Однозначно сказати важко, бо загальносвітовий відсоток успіху при цьому методі – 25-30 відсотків. Це стільки ж, як і при заплідненні природнім шляхом. Тобто зі ста пар, які здорові і цього місяця прагнуть зачати дитину, вагітніють тільки 25-30 пар. Наш відсоток успіху залежить від причин непліддя. Якщо до нас звертається пара віком до 35 років, проблема якої у відсутності маткових труб у жінки або у їх непрохідності, то, як правило, такому подружжю ми можемо гарантувати 70-80 відсотків, що вагітність настане упродовж першої спроби. Правда, на загал за переважної більшості причин непліддя більшого відсотку успіху досягаємо за другої спроби. Якщо звертається пара, яка лікувалася протягом 20 років, перенесла всі види гормонального лікуванння, стимуляції, лапароскопічні й інші процедури, то такій парі можемо прогарантувати лише 15 або навіть 10 відсотоків успіху. Але все одно -- це шанс, який треба використати.
-- Попри те, що Україна підтримує метод екстракорпорального запліднення морально, чи долучається вона до цього матеріально, адже лікування є дороговартісним. І як виглядаємо ми на фоні інших держав?
-- На жаль, наразі українські подружжя вимушені усе оплачувати самостійно. Це й справді багато – у нашій клініці, зокрема, запліднення in vitro коштує 4 920 гривень і ще приблизно стільки ж іде на медикаменти. Однак коли підрахувати усі витрати на звичне лікування безпліддя -- часто безуспішне, то сума вже не вражатиме. Щодо інших держав, то бездітним сім’ям у багатьох із них пощастило більше. У Німеччині (з одною з поважних клінік репродуктології якої ми тісно співпрацюємо і куди систематично їздимо на стажування) держава бере участь у процесі у випадку, коли доведено, що жодним іншим способом пара завагітніти не може. Франція оплачує перших дві спроби такого запліднення. А Ізраїль узагалі усі спроби завагітніти екстракорпоральним методом до того часу, поки сім’я не матиме двох дітей. До речі, там мешкає пара, яка робила спробу запліднення in vitro 25 разів поспіль і тільки за 26-м народила дитину. Не думаю, що варто когось за щось агітувати. Лише зауважу: завдяки центру „Інтерсоно” (який, до слова, є клінічною базою Львівського медуніверситету) на світ з’явилося 48 діток, зачатих in vitro, і ще чотирнадцять вагітних жінок чекають свого щасливого часу.

:::Версiя для друку:::
Про проект | Тематика статтей | Форуми
Доставка ліків | Корисні адреси | Дошка оголошень
Благодійний фонд "Галицький аптекар"
79040, Львів, вул. Городоцька, 214


ОПИТУВАННЯ
На Вашу думку, у які інстанції треба звертатися за допомогою при порушенні прав пацієнта?
 До завідувача відділення
 До головного лікаря медичного закладу
 У правоохоронні органи, суд
 В обласне, міське управління охорони здоров'я
 У міністерство охорони здоров'я
 У громадські організації
 Важко відповісти
медтехника
Copyright © 2003 БФ "Галицький аптекар" Всі права застережені    Останнє поновлення : 29.01.2004