Про проект
Тематика статтей
Форуми
Доставка ліків
Корисні адреси
Дошка оголошень
Інформаційно-довідкова служба
Замовити медикаменти
Ця небезпечна ранка…Віталій Лукаш, лікар-консультант фірми “Едельвейс”

Перед тим, як розповісти про причини виникнення ерозії шийки матки, нам необхідно коротко зупинитися на особливостях будови шийки матки і на тих змінах, які проходять у ній впродовж менструального циклу.
А яка нормальна будова шийки матки?
Шийка матки - це частина матки, яка виступає в піхву. Це єдина частина статевої системи жінки, яка доступна безпосередньому огляду. І тим не менше, саме на цій частині розвивається найпоширеніша злоякісна пухлина жіночої статевої системи (крім молочних залоз) - рак шийки матки. Причиною найчастіше є недостатньо ретельна діагностика ерозії шийки матки.
Причина частих захворювань шийки матки пов'язана з її анатомічним розташуванням - вона виступає в піхву, тому при будь-якому інфікуванні запалення переходить на неї. В середині шийки матки проходить канал, який сполучає її з порожниною матки. Стінки цього каналу вистеляє циліндричний епітелій, клітини якого є ідеальним місцем життя більшості бактерій і вірусів. Тому навіть при вилікуванні інфекції піхви (кольпіт, вагініт) в середині каналу шийки матки збудники можуть залишатися. Ерозія шийки матки, яка складається цілком з циліндричного епітелію, підтримує запалення, тому при її наявності часто буває недостатньо обмежитись прийомом антибіотиків, потрібно ліквідувати джерело інфекції.Тривале існування запалення приводить до зміни властивостей клітин і підвищення швидкості їх поділу, що може привести до утворення пухлини - на початку доброякісної, а потім злоякісної.
Чому проходять зміни слизової оболонки шийки матки?
Пусковим механізмом у розвитку ерозії найчастіше є інфекція. Список може бути довгим - це стафілококи, стрептококи, кишкова паличка, ентерокок, а також збудники, яких відносять до списку "скритих інфекцій, що передаються статевим шляхом": мікоплазма, уреоплазма, гарднерелла, хламідії. Під час статевого акту шийка матки травмується, і підвищується ризик передачі інфекції. Тому основною профілактикою запальних захворювань, ерозії і раку шийки матки є використання презервативу, навіть якщо контрацепція досягається іншим шляхом (наприклад, протизаплідні таблетки). Наявність декількох статевих партнерів підвищує ризик захворювання шийки матки, так як збільшується навантаження на імунну систему жінки. Статевим шляхом передаються також віруси генітального герпесу і папіломи людини, роль яких у розвитку раку шийки матки доведено. Інфікуванню шийки матки сприяють різні мікротравми, розриви шийки під час пологів, травма шийки під час медичного аборту, а також запальні захворювання піхви і придатків матки.
Як діагностувати ерозію?
Патологія шийки матки майже ніяк себе не проявляє. Як правило, про наявність у жінки ерозії шийки матки їй повідомляє лікар-гінеколог під час огляду шийки "в дзеркалах". Іноді (рідше) ерозія проявляє себе клінічно надмірною кількістю слизистих виділень з піхви впродовж менструального циклу або контактними кров'янистими виділеннями після статевого акту.
Один з методів діагностики типу ерозіїї - цитологічний. З різних, в тому числі і уражених ділянок шийки береться мазок-зішкріб, потім проводиться його дослідження під мікроскопом. Але, без сумніву, основним дослідженням у діагностиці різних захворювань шийки матки є кольпоскопія. Кольпоскоп дозволяє побачити докладно будову шийкового епітелію і шийкового отвору при багаторазовому збільшенні.
Як лікувати ерозію?
В даний час існує декілька методів терапії ерозії шийки матки. Вибір залежить від стадії вираженності ектопії, величини і структури ураження. Мета такого лікування - видалити патологічно змінену тканину. Ще раз зазначимо, що при наявності запального процесу піхви і шийки матки в першу чергу необхідно виявити збудника інфекції і провести антибактеріальну терапію.
Будь-яка патологія шийки матки при тривалому нелікуванні або неправильному лікуванні може перейти в рак шийки матки.
Серед всього різноманіття патології шийки матки тільки невелика кількість лікується консервативно (тобто без операції).
Для лікування псевдоерозії використовують хімічні коагулянти (солковагін, ваготил) у формі аплікацій на слизову шийки матки.
Найефективнішими методами лікування ерозії є фізіохірургічні. До цих методів відносять електрокоагуляцію, кріогенний вплив, лазерну коагуляцію. Але точний діагноз і покази до лікування повинен встановлювати спеціаліст з патології шийки матки. Використання тампонів з оліями і поживними речовинами типу меду протипоказані в будь-якому випадку. Вони прискорюють поділ клітин, при цьому ерозія загоюється, але клітини продовжують посилено ділитися, а це може призвести до розвитку пухлини.

ДЕЯКІ НЮАНСИ:
Для встановлення діагнозу ерозії шийки матки необхідно пройти детальне обстеження і тільки потім лікувати. Будь-яка патологія шийки матки може бути початком пухлинного процесу і при тривалому існуванні перетворитися в рак шийки матки.
Патологія шийки матки може ніяк не проявлятись. Якщо непокоять виділення, особливо кров'янисті, які з'являються після статевого акту, - це сигнал для того, щоб відвідати гінеколога. Якщо нічого не турбує, гінеколога необхідно відвідувати щорічно, а ліпше кожні півроку, і при кожному зверненні проводити кольпоскопію і цитологічне дослідження. Не треба доводити хворобу до важкої стадії розвитку. Все лікується, якщо виявлено рано. Якщо виявлена патологія шийки матки, спочатку лікують запалення. Це може призвести до зникнення ектопії, а головне - без цього не можна правильно інтерпретувати результати цитології та біопсії та робити операцію.
При підтвердженій патології шийки матки її видаляють незалежно від віку жінки і наявності пологів у її житті. Сучасні методи лікування дозволяють робити це без ускладнень для майбутніх пологів. Видалення будь-яким методом роблять на початку менструального циклу, зразу після менструації, щоб ранка встигла загоїтися до початку наступної менструації.
Видалення патології шийки матки - безболісна процедура. Відчуття нагадують такі, як у перший день менструації. Неприємно, але терпимо в порівнянні з іншими операціями.
Обстежуватись і лікуватись необхідно у кваліфікованого гінеколога-спеціаліста з патології шийки матки, а при наявності дисплазії ІІІ ступеня - краще в онколога.

:::Версiя для друку:::
Про проект | Тематика статтей | Форуми
Доставка ліків | Корисні адреси | Дошка оголошень
Благодійний фонд "Галицький аптекар"
79040, Львів, вул. Городоцька, 214


ОПИТУВАННЯ
Яку суму коштів на медичну допомогу протягом останніх трьох років Ви витратили в середньому за рік?
 До 100 грн.
 101 - 500 грн.
 501 - 1000 грн.
 Більше 1001 грн.
медтехника
Copyright © 2003 БФ "Галицький аптекар" Всі права застережені    Останнє поновлення : 12.03.2004