3 триместри, 40 тижнів, 266 днів... Наталія УСИК, лікар-консультант Благодійного фонду “Галицький аптекар”

Вагітність – це чудовий і відповідальний період в житті кожної жінки, період великих емоційних і фізичних змін в організмі.
Тіло жінки змінюється під впливом гормонів (хоріонічний гонадотропін, прогестерон), які виробляються залозами внутрішньої секреції у підвищеній кількості і відіграють найважливішу роль у розвитку і підтриманні вагітності.

 • Зміни молочних залоз:
  До 6-8 тижня вагітності молочні залози помітно збільшуються, посилюється пігментація ареол, розвивається підшкірна венозна сітка, під впливом підвищеного рівня прогестерону молочні залози нагрубають, стають чутливішими, може бути відчуття легкого поколювання. Приблизно з 12-14 тижня можлива поява молозива – молокоподібної речовини, яка посилено буде виділятися в перші дні після пологів.
 • Зміни шкірних покривів:
  Зумовлені підвищеним рівнем гормонів. Можлива гіперпігментація шкіри обличчя у вигляді плям (хлоазма) або потемніння білої лінії живота, які можуть посилюватися після перебуванні на сонці, але повністю зникають після пологів. Збільшення живота і розтягнення шкіри деколи призводять до появи розтягів на животі, стегнах, грудях, після пологів з часом розтяги стають сріблясто-білими, але ніколи не зникнуть повністю.
 • Збільшення ваги тіла:
  Починається вже з перших тижнів вагітності, а в другій частині – темпи зростання ваги значно збільшуються.
  Стежте, щоб збільшення ваги було помірним і поступовим, так як надлишок або дефіцит ваги можуть серйозно ускладнити перебіг Вашої вагітності. Нормою вважається збільшення маси тіла на 10-12 кг за всю вагітність.
 • Задишка:
  З'являється в кінці другого і третьому триместрах. По мірі того як плід росте, матка збільшується у розмірах і підтискає легені. Для зменшення задишки рекомендується сидіди і стояти з прямою спиною, а під час сну припіднімати верхню частину тіла.
 • Підвищена втомлюваність – характерний симптом при вагітності, особливо в першому і третьому триместрах.
  Рекомендується не перевтомлюватись, більше відпочивати. З метою виключення анемії зверніться до лікаря.
 • Часті позиви до сечовипускання – з'являються в першому і третьому (зумовлені тиском збільшеної матки на сечовий міхур) триместрах.
  Необхідно обмежити вживання чаю, кави, оскільки вони є сечогінними, якщо з'являються болі при сечовипусканні чи інші неприємні відчуття, необхідно звернутись до лікаря – це може бути симптомом інфекції сечовивідних шляхів.
Прийом лікарських препаратів під час вагітності обов'язково треба узгоджувати з лікарем, оскільки деякі препарати є небезпечними для розвитку плода. Але не можна припиняти прийом ліків, призначених для лікування будь-якого хронічного захворювання, оскільки відмова від лікування в цьому випадку може спричинити набагато більше шкоди, ніж сам препарат. Тому під час вагітності прийом знеболювальних, антацидів, залізовмістних, протигрипозних, протигрибкових препаратів, дози вітамінів і препарати з трав обов'язково треба узгоджувати з лікарем.
У період вагітності можливі незначні нездужання. Більшість з них викликані об'єктивними причинами і легко усуваються.
 • Нудота і блювання, особливо вранці, в перші 3-4 місяці вагітності є проявами раннього токсикозу. Причиною вважається високий рівень хоріонічного гонадотропіну (гормон вагітності), який швидко росте в перші місяці вагітності. З розвитком вагітності рівень цього гормону стабілізується і токсикоз припиняється.
  Допомога: їжте часто і малими порціями, надавайте перевагу продуктам, які багаті вуглеводами (хліб, печиво, картопля, фрукти), уникайте продуктів з високим вмістом жирів. Перед тим, як встати вранці, випийте невелику кількість рідини і перекусіть їжею, багатою вуглеводами, після чого залишайтесь в ліжку ще 20 хвилин. Пам'ятайте, що важкий токсикоз (часті блювання) зневоднює і виснажує організм вагітної, в цьому випадку потрібне лікарське спостереження.
 • Запаморочення:
  можливі при різкій зміні положення тіла, в результаті перепаду артеріального тиску; в кінці вагітності – можливі в положенні лежачи на спині.
  Допомога: старайтесь лягати і вставати повільно, носіть тільки вільний одяг. Можете використовувати холодні вологі компреси на ділянку чола. Уникайте тривалих перерв у прийомі їжі – це може призвести до падіння рівня глюкози в крові і втрати свідомості.
 • Носові кровотечі – зумовлені підвищеною проникністю судин під час вагітності.
  Допомога: як мінімум на 10-15 хвилин м'яко стисніть пальцями ділянку нижче перенісся. Якщо носові кровотечі повторюються часто, зверніться до лікаря.
 • Відчуття закладеності носа – носові пазухи при вагітності стають більш чутливими і можуть набрякати.
  Допомога: спробуйте зробити кілька інгаляцій з евкаліптовою чи м'ятною олією.
 • Відчуття важкості в шлунку і печія – в основному є наслідком розслаблення мускулатури шлунка під впливом гормонів; найбільш виражені вночі і в лежачому положенні.
  Допомога: їжте частіше і меншими порціями; уникайте гострих приправ, холодних страв, газованих напоїв. Під час їжі сидіть прямо, спіть припіднявши верхню частину тіла. Постарайтесь визначити, які продукти викликають таку реакцію, і виключіть їх з раціону. Порадьтеся з лікарем з приводу призначення антацитів (препаратів, що знижують кислотність).
 • Головні болі – можуть спостерігатись під час вагітності дещо частіше, ніж завжди, через гормональні фактори.
  Допомога: старайтесь більше часу проводити на свіжому повітрі, робіть релаксуючі вправи. При сильних головних болях зверніться до лікаря.
 • Судоми і спазми в м'язах - зумовлені теж гормональними перебудовами.
  Допомога: старайтесь не випрямляти різко пальці ніг, оскільки це провокує початок судоми. М'який масаж м'язів гомілки перед сном допоможе уникнути нічних судом. Якщо зводить м'язи гомілки, випряміть ногу і потягніть пальці на себе.
 • Закрепи – дуже поширене явище при вагітності, розвивається під дією прогестерону, а в останні місяці – внаслідок тиску вагітної матки на пряму кишку.
  Допомога: вживайте достатньо продуктів, багатих клітковиною (хліб житній, злаки, фрукти, овочі, бобові), пийте достатньо рідини (фруктові соки), щодня здійснюйте пішохідні прогулянки. Якщо це не допомагає, зверніться до лікаря з метою призначення послаблювальних.
 • Геморой – варикозне розширення вен прямої кишки – досить часте ускладнення при вагітності, закрепи сприяють розвитку геморою.
  Допомога: уникайте закрепів, використовуйте спеціальні креми і суппозиторії, при появі кров'янистих виділень – зверніться до лікаря.