Про проект
Тематика статтей
Форуми
Доставка ліків
Корисні адреси
Дошка оголошень
Інформаційно-довідкова служба
Замовити медикаменти
„Проект „Інформаційно-довідкова служба „Здоров`я жінки”. Локальне партнерство як чинник ефективної реалізації проекту”

Вступ. З вересня 2003 року у Львівській області почала працювати інформаційно-довідкова служба “Здоров’я молодих жінок”. Проект реалізовує Благодійний фонд “Галицький аптекар” у співпраці з Центром статевого виховання дітей та підлітків за сприяння Мережі нідерландських благодійних фондів для Центральної та Східної Європи, а також за підтримки гуртово-роздрібної фармацевтичної фірми “Едельвейс”.
Причини створення. Ідея організувати цю службу не виникла на порожньому місці. Існувало багато причин як локального, так і більш глобального значення, найважливішими серед яких були такі:

 • недоінформованість населення, особливо молоді, стосовно питань репродуктивного здоров`я, попит на інформацію, що стосується профілактики захворювань, які передаються статевим шляхом, планування народжуваності та безпечного сексу;
 • масовість випадків самолікування населення, нехтування зверненням до лікаря, купівля медикаментів під впливом реклами і за порадою;
 • перенасичення українського фармацевтичного ринку лікарськими засобами, в тому числі аналогами під різними фірмовими назвами, брак належної інформації про використання окремих лікарських засобів, а також біологічно-активних добавок, неправильне застосування та зловживання ними;
 • відсутність у м. Львові спеціалізованої телефонної гарячої лінії для жінок.
Основні завдання. Власне, для розв`язання цих завдань і почала працювати за львівськими телефонами , 298-99-80 інформаційно-довідкова служба „Здоров`я жінки”, основними завданнями якої було і є безплатне, швидке та фахове надання інформації про:
 • особливості застосування медикаментів для лікування жіночих недуг (реєстрація та сертифікація в Україні, покази, протипокази, аналоги, побічна дія, передозування),
 • інфекції, що передаються статевим шляхом, шкоду самолікування та важливість звернення до лікаря для діагностики та лікування,
 • послуги лікувально-діагностичних закладів Львівщини,
 • соціальні послуги для жінок та вразливих груп (психологічна, моральна підтримка, благодійна допомога, реабілітація).
Як ми це зробили. Структура служби та методи роботи. Для забезпечення щоденної роботи (з 9.00 до 18.00) служби „Здоров`я жінки” було обрано позмінний режим обслуговування багатоканальної лінії двома лікарями. Щоб забезпечити надання вичерпних відповідей, лікарі-консультанти опрацьовують, без перебільшення, стоси спеціалізованої літератури, користуються найповнішими фармацевтичними довідниками, контактують з медичними представниками фармацевтичних компаній-виробників та фірм. Проте значно підвищити ефективність роботи лікарів допомагає спеціально створена в рамках проекту сучасна інформаційна система та електронний довідник, наданий в користування фармацевтичною фірмою „Едельвейс”. В інформаційну систему, окрім повного асортименту лікарських засобів, зокрема й для лікування жіночих недуг, внесено також координати медичних закладів різних форм власності, діагностичних кабінетів, центрів психологічної підтримки, телефонів довіри, громадських організацій, тощо. Інформаційна система дозволяє фіксувати лікарський засіб чи виріб медичного призначення, організацію, до пошуків інформації про які звертався лікар, що дає можливість опрацьовувати запитання населення.
Аналіз звернень. Для того, щоб краще зрозуміти, з приводу чого звертається населення, ми хочемо представити до вашої уваги опрацьовані дані роботи інформаційно-довідкової служби „Здоров'я жінки” (за період з грудня по квітень):
 • 3 приводу вагінального кандидозу телефонували 24% респонденток, вражає молодий вік жінок - до 30 років. Причому частина з них мали досвід самолікування під впливом реклами (застосування 1 капсули), у багатьох кандидоз перейшов в хронічну рецидивуючу форму.
 • Звернення, дзвінки з приводу сучасних засобів контрацепції – 20%, а саме з питаннями вибору гормональних контрацептивів. Переважно це молоді дівчата, віком до 25 років. Консультанти служби зазначають необхідність попередньої консультації з гінекологом, відзначають побічні явища застосування препаратів екстренної контрацепції.
 • Звернення з приводу діагностики інфекцій, що передаються статевим шляхом – 19%. Переважно молоді люди цікавляться можливістю анонімного діагностування і цінами лабораторних досліджень. Служба надає таку інформацію.
 • Звернення з приводу сучасних препаратів замісної гормональної терапії, препаратів, які полегшують перебіг симптомів клімактерію – 14%.
 • Звернення з приводу специфіки прийому ліків під час вагітності, покази і протипокази – 12%.
 • Звернення з приводу пошуку організацій, що надають психологічну (анонімну медичну) допомогу неповнолітнім та їх батькам в особливих ситуаціях – 9%.
 • Звернення з приводу інших проблем, які турбують жінок, проблем, що стосуються їх чоловіків – 2%.
Результативність. Хочемо відзначити, що у роботі інформаційно-довідкової служби найважливішим фактором є не кількісні показники (20-30 дзвінків на день), а саме якість наданих консультацій. А забезпечити цю якість можна лише за таких умов:
 • існування та впровадження методології попередньої підготовки персоналу для роботи на довідковій службі;
 • ефективного застосування відпрацьованої системи скерувань населення для отримання подальшої кваліфікованої спеціалізованої допомоги;
 • тісної співпраці з місцевими інституціями та організаціями (лікувально-профілактичними закладами, органами контролю, громадськими організаціями), з органами місцевого самоврядування, виконавчої влади та приватним сектором, діяльність яких торкається галузі охорони здоров`я;
 • інформування громадськості Львова про принципи та філософію громадянського консультування, про засади роботи інформаційно-довідкової служби.
Партнерство як засіб ефективної реалізації проекту. Виконувати вказані вище умови, якісно надавати послуги нам допомагає співпраця з місцевими інституціями та організаціями (лікувально-профілактичними закладами, органами контролю, громадськими організаціями), з органами місцевого самоврядування, виконавчої влади та приватним сектором, діяльність яких торкається галузі охорони здоров`я.
 • Співпраця з громадськими організаціями.
  Спільні напрямки діяльності зблизили інформаційно-довідкову службу “Здоров’я молодих жінок” з багатьма громадськими організаціями та благодійними фондами Львівщини. Ми плідно співпрацюємо з Центром статевого виховання дітей та підлітків, який було створено при Львівському міському кабінеті дитячої та підліткової гінекології. Першим спільним проектом інформаційно-довідкової служби і Центру, котрий очолює Любов Миколаївна Бобрик – міський дитячий гінеколог, стало видання буклетів “Я стаю дорослою” (для дівчат віком 12-13 років) та “Небезпеки дорослого життя” (для дівчат віком 15-16 років). Власне ці та інші спеціально розроблені друковані матеріали дитячі гінекологи м. Львова застосовували в січні – травні 2004 року під час лекцій у Львівських школах-інтернатах та середніх школах. Разом з тим, лікарі-консультанти служби часто звертаються за фаховою порадою до працівників Центру статевого виховання, а також проводять щоквартальні зустрічі з метою аналізу найважливіших питань.
  Розробкою стратегії підготовки персоналу та підвищення якості послуг ми дуже завдячуємо Зв`язку бюро громадського консультування Польщі, які організували та провели для 11-ти громадських організацій Західного регіону України (в тому числі служби „Здоров`я жінки”) навчання зі створення та ефективного управління консультативними центрами.
  Також хочемо відзначити, що ми дуже вдячні за співпрацю Дівочому клубу „Юнка”, тренерам Львівської школи рівних можливостей, Західно-українському центру „Жіночі перспективи”, Обласному товариству Червоного Хреста в Україні, Міській асоціації інвалідів та іншим організаціям.
 • Співпраця з державними органами та заклади охорони здоров`я.
  Нам дуже приємно відзначати, що проект підтримує Львівське обласне управління охорони здоров`я, яке сприяло нам у зборі інформації про лікувально-діагностичні заклади Львівщини (телефони, режими роботи та надавані послуги), Управління постійно надає лікарям служби інформацію про плановані конференції та заходи (семінари, обговорення) з тематики жіночого здоров`я. У рамках проекту фонд також співпрацює з дитячими гінекологами та лікарями жіночих консультацій м. Львова, а також, звичайно, з фармацевтами та провізорами.
 • Співпраця з приватним сектором.
  Реалізація проекту базується на співпраці з фармацевтичною фірмою „Едельвейс”, а також представництвами ВАТ „Київмедпрепарат”, АТ „Галичфарм”, компаній Органон, Шерінг, ГлаксоСмітКляйн, Пфайзер, Мілі, Ранбаксі, а також з приватними медичними центрами „Інтерсоно”, „Астар”.
 • Співпраця зі ЗМІ.
  Постійну інформаційну підтримку реалізації проекту (включаючи розробку дизайну всіх друкованих матеріалів, підготовку статей) надають Всеукраїнський часопис „Аптека Галицька” та газета „Ваш аптекар”. Аналізуючи питання, з якими жінки звертаються в інформаційно-довідкову службу “Здоров’я молодих жінок”, лікарі-консультанти виділяють найактуальніші й глибше висвітлюють їх у постійній рубриці “Здоров’я жінки”, започаткованій газетою “Ваш аптекар”.
  Також працює веб-сторінка інформаційно-довідкової служби (www. zdorovja.org.ua), де вміщено статті, поради лікарів, своєрідну абетку жіночих захворювань та медичних препаратів для їх лікування, а також перелік аптечних закладів і лікарень м. Львова. Це ще один шлях спілкування з лікарями-консультантами на теми жіночого здоров’я.
Висновок.
Благодійний фонд „Галицький аптекар” старається приділяти в роботі велику увагу взаємодії з державою, бізнесом, ЗМІ та НДО. Дещо, як ми бачимо, вдається, дещо не так як хотілось би. Ми знаємо, що демократичне суспільство базує свій добробут і розвиток на трьох елементах: вільноринковій економіці, репрезентованій сектором бізнесу, демократично обраній публічній владі, представниками якої є парламентарі, члени рад та працівники управлінь, а також на добровільних громадянських інституціях, до яких входять, передусім, громадські організації. І ці три платформи, які творять базу сучасного суспільства, можуть виконати своє завдання тільки за умови співпраці як зовнішньої (міжсекторальної) так і внутрішньої, співпраці на розумних умовах.
:::Версiя для друку:::
Про проект | Тематика статтей | Форуми
Доставка ліків | Корисні адреси | Дошка оголошень
Благодійний фонд "Галицький аптекар"
79040, Львів, вул. Городоцька, 214


ОПИТУВАННЯ
Як часто Ви звертаєтесь за медичною допомогою в державні медичні заклади?
 Раз на місяць та частіше
 Приблизно раз на квартал
 Раз на півроку
 Раз на рік та рідше
 Не звертаюсь
медтехника
Copyright © 2003 БФ "Галицький аптекар" Всі права застережені    Останнє поновлення : 18.06.2004