Де вчаться на маму? Христина Дорожовець

Після перших пологів я зрозуміла, що материнство має бути не тільки бажаним і усвідомленим, а ще й підготовленим. Особливо охочих підготувати мене до народження другої дитини не знайшлося, тож, озброївшись гаслом «допоможи собі сама», я почала діяти. Моїм єдиним, зате яким практичним посібником на всі дев’ять місяців вагітності стали журнали для майбутніх мам. Читала і заздрила москвичкам, киянкам, не кажучи вже про європейок, які мають на вибір кілька десятків методик підготовки до пологів і стільки ж шкіл, де їх можна освоїти з допомогою фахівців різного профілю. Щось подібне у Львові існувало на рівні ентузіазму поодиноких акушерів-гінекологів.
Ідеєю організувати професійну школу підготовки до пологів моя співрозмовниця пані Звенислава Кечур запалилася ще майже 10 років тому після участі в польській конференції з цього питання. Вже будучи матір’ю двох дітей, пані Звенислава почала працювати акушером-гінекологом у жіночій консультації залізничної поліклініки на Левандівці. Керівництво відгукнулося на її пропозицію проводити заняття з вагітними у вільний від прийомів час. Заняття відбувалися двічі на тиждень по дві години у спортивному залі поліклініки. У конференц-залі пані Кечур читала лекції, демонструвала відеофільми про те, що відбувається з дитинкою в материнському лоні і як підготувати її появу на світ. Спочатку на такі зустрічі приходили одна-дві жінки, невдовзі сформувалася група з 12 осіб. Згодом стало зрозуміло, що втілити європейську модель школи материнства на рівні державної поліклініки не вдасться. Нагода влаштуватися акушером-гінекологом у приватну поліклініку на вулиці Личаківській наблизила пані Звениславу до мети. Тут народилось її «Родиво» - школа майбутніх матерів.
«Мати вчиться розуміти дитину ще тоді, коли носить її під серцем. Тоді їй набагато легше зрозуміти малюка після народження»,
- пояснює п. Звенислава сенс допологової підготовки. А це тривалий і пізнавальний процес, який складається з кількох етапів. Спочатку мама вчиться слухати себе і розмовляти з малям, котре ще в утробі. Адже по рухах крихітки можна визначити, як вона реагує на дотики, звуки, інші зовнішні подразники. «Вчимося володіти своїм тілом і відчувати його до та після пологів» - наступна сходинка. Сюди належать гімнастика, дихальні вправи під час кожної з трьох фаз пологів, моделювання потуг, прийоми знеболення, елементарні вправи в післяпологовому періоді, щоб відновити моторику внутрішніх органів, тонус м’язів тазового дна і повернути собі добру фізичну форму.
Далі підходимо до найцікавішого - розуміння, як розвивається особистість дитини, що не рекомендовано робити майбутній мамі, куди не слід втручатися, чого не треба нав’язувати маляті. Пані Звенислава пояснює, чому таке важливе грудне вигодовування, що означає мама для немовляти в перші місяці його життя. Так, раптове відлучення від грудей або різкі зміни у способі життя пари «мати-дитина» для дитини можуть бути травмою, яка дасть про себе знати і згодом. Адже зрушення у розвитку особистості сягають коренями в глибоке дитинство, і це можна простежити, спілкуючись із дорослими про їхні психічні проблеми. У цьому місці доречно згадати, що пані Звенислава Кечур здобула освіту психотерапевта (напрямок - психоаналіз), працює з пацієнтами ІІ психоневрологічного відділення. Тому школа «Родиво» має в особі керівника і акушера-гінеколога ще й професійного психотерапевта. Професійного, бо самі «учениці» навіть не завжди вловлюють, де закінчується гінекологічна специфіка і починається психотерапевтична.
Як розповіла пані Звенислава, у світі існує Товариство пренатальних психологів, в інститутах психоаналізу читаються лекції з пренатальної психології, в Україні такої спеціальності ще нема. Зате є актуальна проблема підготовки до материнства як до цілісної функції, у чому пані Кечур ще раз пересвідчилася, відвідавши нещодавно міжнародну конференцію у Харкові, де цю проблему обговорювали представники МОЗ України, акушери-гінекологи, педіатри, психіатри, психологи, психотерапевти, навіть філософи. Той же таки Харків може похвалитися успішною школою для вагітних, створеною у рамках програми «Сім’я від «А» до «Я». З’ясувалося, що є в нас і досвід кваліфікованої підготовки до пологів, і більшість сучасних методик, як працювати з вагітними та породілями. Звенислава Кечур також застосовує ці методики на практиці, але обов’язково з психотерапевтичним підходом.
«Пологи мають бути для жінки комфортними. Атмосфера навколо неї не повинна викликати тривоги»,
- наголошує своїм підопічним п. Звенислава. - Це залежить від лікаря, якому ми довіряємо своє життя, від пологового будинку, від емоційної налаштованості. Тому треба бути готовими до тих умов і тих ситуації, які є фіналом довгого, дев’ятимісячного очікування зустрічі з дитям».
Впевнена, жінки із задоволенням приходять у школу «Родиво», тут вони добре почуваються, як фізично, так і психологічно. Поради, правила краще засвоюються з вправами - це елементарні, ощадні вправи, які під силу кожній вагітній жінці. Нерідко на заняття у «Родиво» жінка приводить чоловіка, навіть якщо вони не планують народжувати разом (між іншим, про останнє пані Звенислава може розповідати на власному досвіді). Є вправи, які потребують асистування, вправи на релаксацію - допомога чоловіка у цьому буде авансованою моральною підтримкою під час пологів. Так і має бути, адже до зачаття дитини завжди спричиняються двоє. А до її щасливого народження - ще й команда лікарів, серед яких духовний акушер незамінний.
Знаменитий англійський дитячий психотерапевт, один із класиків світової психотерапії Дональд Вудс Віннікот вважав: «Можна знайти багато посібників, які готують до пологів, але жоден підручник не замінить матері природного розуміння себе і дитини, здатності відчувати своє дитя. Довіра, яка формується між психотерапевтом і майбутньою мамою, згодом переросте у такі самі довірливі стосунки між матір’ю і малюком, а отже - у базову довіру, відкритість та інтерес до світу». З цих психотерапевтичних засад починається школа «Родиво» і найперша материнська наука.