Про проект
Тематика статтей
Форуми
Доставка ліків
Корисні адреси
Дошка оголошень
Інформаційно-довідкова служба
Замовити медикаменти
Про це варто пам'ятати, збираючись на пляж! Розпитувала Світлана Попова.

Літо - це відпустка, відпустка – це сонце, а сонце – це засмага. Ми з радістю підставляємо шкіру під теплі, ласкаві сонячні промінчики. І забуваємо при цьому, що УФ-випромінювання є ворогом номер один для нашої шкіри. Опіки, пігментні плями і пухлини - це далеко не повний перелік наслідків тривалого перебування на сонці. Шкіра – природний живий бар'єр людини від зовнішнього середовища. Вона найбільше піддається впливові шкідливих факторів довкілля. Особливо ця проблема загострюється влітку, коли мрію про бронзову засмагу ми починаємо втілювати в життя.
При цьому варто пам'ятати, що нестримний ріст захворюваності злоякісними новоутворами шкіри в усьому світі називають „тихою” епідемією ХХІ століття.
Прокоментувати ситуацію погодився лікар–онколог Ярослав Васильович Шпарик, кандидат медичних наук, доцент кафедри онкології та медичної радіології Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, завідувач хіміотерапевтичного відділу Львівського державного онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру:
- Всі злоякісні пухлини шкіри можна розділити на дві групи: перша більша і, на щастя, більш сприятлива для протікання і лікування - це рак шкіри. У багатьох країнах Західної Європи, США він навіть не включається в онкологічну статистику. І друга група пухлин – менша, значно гірша за прогнозом, тяжче лікується. Лікарі називають її меланомою, меланобластомою, пігментною пухлиною шкіри. Ці пухлини є найнебезпечнішими серед усіх, які знають онкологи.
- Що спричиняє виникнення пухлин шкіри?
- Найчастішими причинами, які призводять до розвитку пухлин шкіри, є хронічні запальні процеси. Сприяючими факторами стають насамперед ультрафіолет сонячного проміння, сонячні опіки. Тому пухлини шкіри - рак і меланобластома, локалізуються частіше на відкритих ділянках тіла: на обличчі, шиї, на руках чи гомілках.
- Чи просто відрізнити бородавку чи папілому від небезпечних новоутворів?
- Як показує практика, пересічна людина не завжди може правильно оцінити пухлину. До нас часто приходять хворі з доволі занедбаними процесами. Люди довший час вважали, що новоутвір - це родимка чи бородавка, займалися самолікуванням, а за фаховою допомогою звернулись надто пізно. Тому я хочу наголосити: якщо хтось зауважив у себе новоутвір, пояснення якого він може й має, все ж варто звернутися до лікаря, щоб власне він оглянув і заспокоїв чи, навпаки, призначив адекватне обстеження і лікування.
- Поясніть, яка роль травми у переродженні пухлин?
- Роль травми у переродженні новоутворів дещо перебільшується. Завжди, коли у хворого розвивається злоякісна пухлина шкіри, він хоче це чимось пояснити. І причиною називає порізи, опіки, чи навіть синці в злощасній ділянці. Однак з точки зору медицини, ситуація є дещо іншою. Пухлина вже існувала, а травма тільки спричинила її швидший розвиток. Важливу роль у розвитку пухлин шкіри відіграє хронічна травма. Тобто певна ділянка шкіри постійно травмується, запальний процес переходить у хронічну форму, що стає причиною розвитку новоутвору.
- Чи часто до Вас потрапляють пацієнти з наслідками самолікування новоутворів шкіри?
- На жаль, часто. Мабуть, половина тих хворих, які приходять до нас зі злоякісними пухлинами шкіри, перед тим займалися самолікуванням. Дуже поширеним і дуже небезпечним є метод перев'язування капроновою ниткою, чи випалювання вогнем або кислотою. Ці методи самолікування призводять до швидкого прогресування патологічного процесу, що дуже небезпечно для життя хворого.
- Які перспективи видужання при злоякісних пухлинах шкіри?
- Перспективи видужання, загалом, не є такими поганими, як це може здаватися пересічному громадянину. Досить багато пухлин шкіри добре лікується, але лише при одній умові: їх треба рано виявити. І тоді навіть найстрашніші пухлини, зокрема та, про яку ми сьогодні говоримо - меланобластома, доволі добре лікується. Вилікування при першій стадії розвитку меланоми сягає 80-90%. Якщо це ІІІ стадія захворювання, то відсоток вилікуваних при меланобластомі - не більше третини. При IV стадії захворювання хірургічне лікування вже не можливе, а медикаментозне лікування меланобластоми, на жаль, ще не має широкого застосування. Це, власне, та тема, над якою працюють в усьому світі. Наш онкологічний центр бере участь у міжнародному проекті з лікування занедбаної меланобластоми шкіри. Вивчається дуже цікавий метод лікування - виготовлення аутовакцини з пухлини хворого. Але це тільки наука. А от хворих на меланобластому, на жаль, дуже багато. І кількість їх постійно збільшується. Це є загальносвітова тенденція, але на Львівщині вона прослідковується доволі чітко.
Існують прості правила для звичайних людей, що допоможуть розібратись, які утвори на шкірі мають викликати занепокоєння. Азбука складена за першими літерами латинського алфавіту АВСDE. А – asymmetry - асиметрія. Це означає, що утвір неправильної форми (асиметричний) є більш небезпечним за круглий (симетричний). В- border - кордони, межі. У небезпечного утвору кордони розмиті, в безпечного – чіткі. С – color – колір. Небезпечні пухлини неодноманітні за кольором. Вони можуть мати найрізноманітніші поєднання коричневого, чорного, білого кольорів і їх відтінків. D – diameter - діаметр. Діаметр утвору понад 6 мм вважається небезпечним. Е - elevate, тобто піднятий над поверхнею. Утвір, піднятий над поверхнею, частіше буває небезпечним. Для того, щоб чітко визначитись, варто звернутися до онколога. Хоча є дуже багато хороших дерматологів і косметологів, я б все таки радив звертатися саме до онкологів. У Львівському онкологічному центрі можна отримати консультацію фахівців різних напрямків онкології. Після введення в дію нового хірургічного корпусу наш центр став одним з найбільших в Україні. Він обслуговує не тільки львів'ян, а й мешканців всього західного регіону. Умови перебування і лікування в клініці - на європейському рівні, що дає можливість максимально ефективно лікувати пацієнтів.
Сонце, море, пальми – це чудова перспектива. Але щоб відпочинок не перетворився на проблему, варто пам'ятати, що наслідки тривалого перебування на сонці можуть проявитися навіть через кілька років.
Чи варто заради краси ризикувати здоров'ям, а інколи і життям ??? Вирішувати Вам.

:::Версiя для друку:::
Про проект | Тематика статтей | Форуми
Доставка ліків | Корисні адреси | Дошка оголошень
Благодійний фонд "Галицький аптекар"
79040, Львів, вул. Городоцька, 214


ОПИТУВАННЯ
Яким є Ваше ставлення до такого явища, як надання медикам, що працюють у державних медичних закладах "винагороди" за надані послуги?
 Позитивне
 Негативне
 Важко відповісти
медтехника
Copyright © 2003 БФ "Галицький аптекар" Всі права застережені    Останнє поновлення : 22.07.2004