Жінка – обліпиха, а чоловік...Уляна Стефанків

Обліпиха - дерево не просте. Посаджені рядочком попід сіткою обліпихи-жіночки будуть довго зеленіти та розростатися. Проте плодів не дадуть. Поряд треба посадити “чоловіче” обліпихове дерево. Найкраще обліпиха-він почуває себе в оточенні кількох “жінок”. Та й гіллясті колючі красуні будуть плодоносити за умови, що поряд росте “чоловік”. Діти у сімейства обліпих дуже гарні – золотаво-жовті або жовтогарячі, м'ясисті кістянки сидять на коротеньких плодоніжках і обліплюють гілку навколо. От завдяки цьому і знайшлася у народі дуже влучна назва - обліпиха.
Лікувалися люди обліпихою здавна. І використовували з цією метою плоди, насіння й листя рослини. Обліпиха є цінною лікарською рослиною, адже це готовий природний полівітамін. В плодах рослини є вітаміни С, А, В1, В2 і Е. Вітаміни В, С і А є не тільки в плодах, а й у листках. Особливо відома обліпиха “обліпиховою олією”, яку роблять не тільки з насіння, а й із м'якуша плодів. Цією олією лікувалися зовнішньо навіть при променевому ураженні шкіри.
Як бактерицидний засіб, обліпихова олія корисна при більшості інфекційних захворюваннях. Її дуже цінують гінекологи і часто призначають процедури з обліпиховою олією при кольпітах, ендоцервіцитах та ендометритах, при ерозії шийки матки та інших запаленнях жіночих статевих органів.
В середину обліпихову олію застосовують при виразці шлунка й дванадцятипалої кишки. Лікування обліпиховою олією дуже щадливе та обережне, вона обволікує та загоює проблемні місця у шлунку. Проте її краще застосовувати не у період загострення, коли потрібне більш радикальне лікування, а після нього, як зміцнюючий та профілактичний засіб.
У народній медицині застосовують простий відвар плодів обліпихи для лікування хвороб шлунка. Плоди, заварені разом із листям, вживають як засіб для боротьби з ревматизмом. Відвар насіння обліпихи – добрий проносний засіб. При випаданні волосся й при облисінні відвари з плодів і гілок використовують для внутрішнього й зовнішнього застосування.
Плоди обліпихи можна вживати й сирими. Однак стиглі плоди гіркуваті, але якщо вони побудуть на гілках до перших приморозків і підмерзнуть, набувають кислуватого приємного смаку. З плодів обліпихи готують желе, повидло, варення, пастилу, наливку, настоянку та варять кисіль. Звичайно, що під час приготування більша частина вітамінів та поживних речовин втрачається, зате смакові властивості обліпихового джему словами не передати.
Ліки на основі обліпихової олії прості та ефективні у застосуванні. Їх можна придбати в аптеці без рецепта. Олію обліпихову застосовують зовнішньо, внутрішньо, ректально та інгаляційно (капати на воду). При патологічних процесах шкіри застосовують у вигляді олійних пов'язок, попередньо очистивши уражену ділянку від некротичних тканин. Ватну пов'язку міняють через день.
Свічки з обліпиховою олією застосовують при лікуванні геморою. Через малорухливий спосіб життя кров застоюється у кавернозних венах прямої кишки і органах малого тазу. Сприяють розвитку геморою куріння, зайва вага, стрес, підняття важких речей, втома та хронічні закрепи. Лікування такої неприємної хвороби свічками з обліпиховою олією перетворюється на задоволення.
Комбінований аерозольний препарат “Олазоль” для загоювання ран при опіках, інфікованих ранах, трофічних виразках, екземах і сверблячих дерматозах також на основі обліпихової олії.
Пастилки з обліпиховою олією порятують від болю у горлі і дорослих, і дітей під час зимової холоднечі та періоду застуд.
Обліпиха - рослина невибаглива, потребує мало догляду, але завжди обдаровує рясним врожаєм.