Про проект
Тематика статтей
Форуми
Доставка ліків
Корисні адреси
Дошка оголошень
Інформаційно-довідкова служба
Замовити медикаменти
Як жінці себе захистити? Частина І Антон Стрихарчук

Хотів би зосередитись на проблемі, яка стає все більш актуальною і болючою для нашого суспільства. Як знизити постійно наростаючу кількість абортів? Як жінці себе захистити ? Це питання, з яким рано чи пізно стикається кожна жінка. А враховуючи раннє статеве дозрівання підлітків, появу раннього статевого потягу і на кінець, раннього початку статевого життя, ця проблема стає ще більш актуальною, так як йдеться про здоров’я майбутніх матерів.
З давніх-давен лікарі помітили, що запобігти захворюванню є значне легше, ніж його лікувати. Тому на мою думку, активізація просвітницької роботи серед дівчат, підлітків і дорослих жінок зможе покращити стан справ. Якщо ми не можемо зупинити молодь в бажанні мати дошлюбні статеві стосунки, тоді давайте навчати їх способам, що можуть захистити. Звичайно, самим найкращим виходом з проблеми, було б прикладенн всіх можливих зусиль, на відродження принципів статевого виховання і дошлюбного утримання від статевих контактів. В протилежному випадку, нам загрожує постійне зростання кількості захворювань що передаються статевим шляхом, абортів і випадків безпліддя (як чоловічого, так і жіночого).
Шановні читачі, хотів би надати вам інформацію про найбільш сучасні способи запобігання вагітності.
Відразу ж хочу попередити, що для кожного методу контрацепції існують вікові покази і проти покази. Призначення методу здійснюється лише лікарем-гінекологом з урахуванням всіх індивідуальних особливостей організму жінки.

 1. Природній метод планування сім’ї або запобігання вагітності, грунтується на визначенні фаз менструального циклу коли можливе запліднення і коли запліднення є малоймовірне.
  1. Визначення базальної (ректальної) температури тіла. Для цього щоденно напротязі всього менструального циклу зранку, в один і той самий час, до випорожнення сечового міхура і кишківника, і до прийому їжі проводять вимірювання базальної температури тіла упродовж 7-10 хвилин. В першу фазу цикла температура завжди нижче 37’С. Після овуляції температура тіла підвищується до 37-37,5’C і знижується лише за 1-2 дні до початку менструації. Власне 3-й день після зміни температури тіла (тобто овуляції) вважається першим днем, коли жінка не може завагітніти, так як здатність до запліднення після овуляції яйцеклітина зберігає лише протягом 12-24годин.
  2. Ритмічний метод (календарний, метод Огіно – Кнауса) є складніший, так як вимагає тривалого спостереження. Використовується в жінок із регулярним циклом і за наявності записів, що характеризують менструальний цикл за останні 6-12 місяців. Перший день можливого настання вагітності визначають шляхом віднімання числа 18 від тривалості найкоротшого циклу, а останній день – віднімаючи число 11 від тривалості найдовшого циклу. Якщо в жінки найкоротший цикл 24 днів, а найдовший – 30 днів, то з 6-го по 19-й день варто утриматись від статевих контактів. При розбіжності в тривалості циклу більше ніж на 10-ть днів, данний метод не використовується.
  3. Метод спостереження за цервікальним слизом (овуляційний, метод Біллінгса).
   Відразу ж після менструації, коли рівень естрогенів є ще невисокий, жінки відмічають сухість в піхві (це дні ранньої нефертильної фази). В подальшому, з кожним днем вони помічають появу слизу, який з наближнням середини циклу стає все більш рідким і світлим. Останній день такого змащування називається «піковим» (овуляцією), що збігається з найвищим рівнем естрогенів в організмі. Після цього дня, рівень естрогенів починає знижуватись і в свою чергу починає наростати рівень прогестерону (друга фаза циклу), під впливом якого, виділення стають все більш густими або припиняються. Четвертий день після максимального виділення рідкого слизу є останнім днем, коли жінка може завагітніти. Цей період триває до першого дня наступної менструації. Якщо жінка прагнете уникнути вагітності, тоді необхідно утримуватись від статевих контактів , починаючи від дня появи рідкого слизу і до четвертого дня після «піку».
   Єфективність таких методів сягає близько 50%. Поєднання декількох способів дозваляє підвищити їх єфективність.
 2. Бар”єрний метод – реалізовується механічним і хімічним шляхом. Для чоловіків - це використання презервативів, або перерваний статевий акт. Для жінок – використання сперміцидів. Сучасні сперміциди складаються з двох компонентів: хімічної речовини, яка дезактивує сперматозоїди і основи. Основа відповідає за поширення сперміциду в піхві і одночасно обволікує шийку матки так, що ні один сперматозоїд не зможе уникнути контакту з сперміцидом. Найбільш поширеним, на сьогоднішній день, є препарат фарматекс, який випускається у вигляді вагінальних капсул, кремів, свічок, таблеток і тампонів. Водночас сперміциди не позбавлені недоліків. При використанні деяких сперміцидних форм потрібен певний час для достатнього їх розплавлювання. Часто він сягає 10 – 15 хвилин. Тобто, чим точніше будуть дотримуватись умови застосування, тим вищий контрацептивний єфект. Вживати препарат треба перед кожним статевим актом, незалежно від фази менструального циклу. Дві години до і після статевого акту, не можна обмивати статеві органи милом, так як руйнується діюча речовина сперміциду. Часто, жінки відчувають підвищену вологість у піхві, що може негативно позначатися на фізіології статевого акту. З іншого боку, це позитивний аспект для жінок, що жаліються на сухість в піхві під час статевого контакту. Можливі алергічні реакції, або подразнення слизової оболонки піхви. Використовувати сперміциди можна у будь-якому віці. На подальше репродуктивне здоров”я жінки вони не впливають.
 3. Внутрішньоматкові контрацептиви (спіралі). Суть методу полягає у введенні чужорідного тіла в порожнину матки. Внутрішньоматкові спіралі мають різну форму і склад (мідь, срібло). Також, існують спіралі, що містять гормони в певних концентраціях, для поєднання двох видів контрацепції – оральної і внутрішньоматкової. За контрацептивним ефектом ВМК посідають друге місце після гормональної.
Абсолютними протипоказами є:
 1. злоякісні утворення тіла матки, або шийки матки;
 2. можлива вагітність;
 3. гострі запальні захворювання статевих органів;
 4. ранній вік;
Відносні протипокази:
 1. відсутність пологів в минулому;
 2. позаматкова вагітність в минулому;
 3. анемія;
 4. ревматизм;
 5. захворювання серцево-судинної системи;
Слід зазначити, що ризик виникнення позаматкової вагітності в жінок з ВМК, збільшується на 3 – 4% в порівнянні з жінками, що не використовують данний метод. Позитивні сторони данного методу важко переоцінити. На сьогоднішній день превалює тенденція до зниження частоти використання ВМС.
Продовження в частині 2.
:::Версiя для друку:::
Про проект | Тематика статтей | Форуми
Доставка ліків | Корисні адреси | Дошка оголошень
Благодійний фонд "Галицький аптекар"
79040, Львів, вул. Городоцька, 214


ОПИТУВАННЯ
На Вашу думку, у які інстанції треба звертатися за допомогою при порушенні прав пацієнта?
 До завідувача відділення
 До головного лікаря медичного закладу
 У правоохоронні органи, суд
 В обласне, міське управління охорони здоров'я
 У міністерство охорони здоров'я
 У громадські організації
 Важко відповісти
медтехника
Copyright © 2003 БФ "Галицький аптекар" Всі права застережені    Останнє поновлення : 11.05.2005