Про проект
Тематика статтей
Форуми
Доставка ліків
Корисні адреси
Дошка оголошень
Інформаційно-довідкова служба
Замовити медикаменти
Як жінці себе захистити? Частина ІІ Антон Стрихарчук

 1. Гормональна контрацепція:
  Упродовж останніх двох десятиріч проблема збереження здоров’я жінки, особливо її репродуктивної системи знаходиться у центрі уваги вчених всього світу. Адже тільки здорова мати може народити здорову дитину, і тільки здорові діти можуть стати здоровими батьками.
  Широке впровадження в практику вітчизняної охорони здоров’я сучасних ефективних контрацептивних засобів є резервом зниження материнської та перинатальної захворюваності. Роль планування сім’ї як одного з чинників здоров’я важко переоцінити.
  Сучасний арсенал протизаплідних засобів достатньо широкий. Особливе місце серед методів регулювання народжуваності займає гормональна контрацепція, яка полягає у використанні синтетичних аналогів природніх яєчникових гормонів – естрогенів та прогестерону.
  Теорію гормонального попередження вагітності сформульовано на початку ХХ ст. Початок практичного застосування методів гормональної контрацепції припадає на 50-і роки і пов’язаний з іменами американських вчених G. Pincus та M. Garsid. Вони довели, що застосування комбінованих естроген-гестагенних засобів дає контрацептивний ефект у 100% випадків.
  За даними ВООЗ (1991) на сьогодні близько 100 млн. жінок, здатних до зачаття, використовують різні види протизаплідних засобів. З них близько 70 млн. використовують оральні контрацептиви (ОК).
  За чотири десятиріччя ОК пройшли значний еволюційний шлях. Сучасна репродуктивна фармакологія забезпечує клінічну практику широким спектром ОК з низьким вмістом естогенного та гестагенного компонентів, із зміною їх співвідношень протягом менструального циклу. В результаті застосування таких препаратів в поєднанні з диференційованим індивідуальним підбором значно знизилась частота побічних реакцій та ускладнень ОК при збереженні високої контрацептивної ефективності.
  Речовини певного хімічного складу, які застосовують з метою контрацепції, називаються прогестинами. Як зазначалось вище, за хімічним складом – це синтетичні аналоги яєчникових гормонів, що поділяються на дві великі групи: похідні 19 - нортестостерону (норстероїди) і 17-ацетооксипрогестерону.
  За літературними даними протизаплідна дія гормональних контрацептивів відбувається на різних рівнях системи гіпоталамус - гіпофіз - яєчники - матка - маткові труби. Цей механізм передбачає тимчасове пригнічення гормональної функції гіпофіза, гальмування вироблення гормонів, які синтезуються у гіпоталамусі, що веде до неповноцінної овуляції та розвитку функціонально малоактивного жовтого тіла, не здатного виконувати роль протектора вагітності, внаслідок чого настає тимчасова стерильність. Крім цього, сповільнюється перистальтика маткових труб і, відповідно, проходження ними яйцеклітини. Ендометрій зазнає ранніх секреторних змін, що робить його непридатним до імплантації яйцеклітини. Через відсутність циклічних змін у цервікальному слизі в другій фазі циклу він стає високов’язким, що погіршує процес пенетрації сперматозоїдів.
  Гормональні конрацептиви, залежно від складу і способу їхнього застосування поділяються на групи:
  1. Комбіновані естроген-гестагенні препарати, які можуть бути моно-, дво-, трифазного типів.
   Монофазні естроген-гестагенні препарати містять постійну дозу естрогенних та гестагенних компонентів для всього періоду менструального циклу. Ці ОК є дуже поширеними і спостерігається тенденція до збільшення їхнього використання. Це зумовлено їх високою надійністю, доброю переносимістю і вираженим лікувальним ефектом у випадках різних гінекологічних захворювань.
   Впровадження дво- та трифазних комбінованих естроген-гестагенних препаратів стало новим етапом у розвитку контрацепції, але їх застосування не стало таким поширеним.
  2. Мікродози гестагенів ("міні-пілі"). Ефективність застосування цього виду котрацептивів достатньо висока - за даними ряду авторів - 87,5-96,7%.
   На відміну від комбінованих ОК, "чисті" гестагени, у разі тривалого застосування не викликають системних змін в організмі жінки. Тому виправдане призначення гестагеновмісних контрацептивів жінкам з екстрагенітальною патологією, хронічними захворюваннями жіночої статевої сфери тощо.
  3. Екстрена (посткоїтальна) контрацепція:
   рекомендована жінкам репродуктивного віку, що живуть нерегулярним статевим життям. Крім цього, посткоїтальна контрацепція може бути високоефективним засобом захисту від незапланованої вагітності, який застосовують одноразово у випадку незахищеного статевого акту.
   Препарати посткоїтальної дії повинні відповідати певним вимогам і виявляти високу ефективність у передімплатаційний період, не викликати небажаних побічних явищ, зокрема порушень менструального циклу. Призначати та приймати їх необхідно обережно. Механізм дії таких препаратів, складний і багатогранний. Він зумовлений впливом стероїдного компонента на різні ланки репродуктивної системи жінки.
   Мушу наголосити, що використання даного методу контрацепції мусить виправдовувати свою назву і використовуватись лише в екстрених випадках, коли іншого вибору вже немає. Часто, серед жінок, панує хибне твердження що такі препарати можна використовувати при затримці менструації. Цього не можна допускати в жодному випадку. Їх використовують лише в перші 72 години після незапланованого статевого контакту.
  4. Ін’єкції гормональних контрацептиви:
   Одним із менш поширених методів контрацетції є ін’єкції гормональних протизаплідних препаратів. Протизаплідний ефект досягається шляхом пригнічення овуляції. Препарати опосередковано впливають на ендометрій та безпосередньо на маткові труби і секрецію цервікального слизу. Препарати даної групи застосовуються значно рідше, так як мають більший відсоток побічних явищ, що проявляються частими порушеннями менструального циклу у вигляді нерегулярних менструальних кровотеч, аменореї.
   За результатами численних клінічних спостережень сформовано перелік абсолютних протипоказань щодо призначення гормональних контрацептивів. До них належать злоякісні пухлини будь-якої локалізації, органічні ураження печінки, нирок, серцево-судинної системи, гострі захворювання жовчовивідних шляхів, епілепсія, ожиріння, глаукома, порушення менструального циклу невідомої етіології. Крім цього існує цілий ряд відносних протипоказань до застосування ОК. Питання про можливість вживання гормональних препаратів у таких пацієнток лікар повинен вирішувати особливо зважено. Взагалі самовільне застосування жінкою ОК недопустиме. Лікар здійснює індивідуальний підбір протизаплідного засобу з урахуванням віку, загального соматичного та гінекологічного статусу жінки. Важливе значення має співвідношення маси тіла і зросту пацієнтки, виявлення її шкідливих звичок. Особливу увагу при призначенні гормональної контрацепції необхідно приділяти жінкам, що не народжували. Клінічний досвід та літературні дані переконливо свідчать, що ускладнення і побічні реакції, як правило, пов’язані з безконтрольним і тривалим застосуванням препаратів без урахування особливостей жіночого організму і протипоказань щодо їхнього застосування. Побічні реакції ОК обумовленні метаболічними системними ефектами стероїдів. Найбільш часто побічні реакції виникають протягом перших 3-4 місяців контрацепції, мають транзиторний характер і самостійно минають до 5-6 місяця використання ОК внаслідок адаптації жіночого організму. Підсумовуючи, необхідно відзначити, що сучасний підхід до проблеми використання гормональних контрацептивів характеризується достатньо чіткими показами та протипоказами щодо їхнього призначення, глибоким вивченням механізму дії нових гормональних препаратів та їх впливу на різноманітні параметри гомеостазу жінки. Більшість дослідників погоджуються, що застосування ОК, особливо з низьким вмістом стероїдних компонентів, індивідуальний підбір з врахуванням особливостей організму пацієнтки, ретельне спостереження лікаря забезпечує не лише високий контрацептивний ефект, запобігає появі ускладнень та зводить до мінімуму побічні реакції, але також має і лікувальний ефект при багатьох захворюваннях.
  :::Версiя для друку:::
Про проект | Тематика статтей | Форуми
Доставка ліків | Корисні адреси | Дошка оголошень
Благодійний фонд "Галицький аптекар"
79040, Львів, вул. Городоцька, 214


ОПИТУВАННЯ
Яку суму Ви могли б витрати на оплату медичних послуг на 1 людину за місяць:
 до 10 грн.
 до 50 грн.
 до 100 грн.
  від 100 грн.
медтехника
Copyright © 2003 БФ "Галицький аптекар" Всі права застережені    Останнє поновлення : 11.05.2005