Вірус, що не дає нам спокійно жити. Частина 1. Антон Стрихарчук, лікар-консультант

На сьогоднішній день важко знайти людину, яка не знає або не чула про герпес.
Вчені вважають, що герпесна інфекція, є однією з найбільш поширеніших у світі. Часто, людям здається, що вони знають все про вірус, шляхи його передачі і форми.
Я пропоную Вам перевірити, чи насправді ви знаєте все про вірус простого герпесу (ВПГ) і розглянути такий варіант герпетичної інфекції, як генітальний герпес.
Сімейство герпес вірусів нараховує вісім типів: ВПГ-1, ВПГ-2, ВПГ-5 – цитомегаловірус, ВПГ-6,7,8, вітряної віспи – оперізуючий герпес, вірус Епштейн – Барра.
Герпес вірус розвивається внутрішньоклітинно і здатний уражати всі органи і системи людини, викликаючи гостру, латентну(приховану) або хронічну форму захворювання.
Зараження вірусом герпеса відбувається в ранньому дитячому віці контактним шляхом, тому до 5-6 літнього віку уражується близько 80% дітей. ВПГ здатний вклинюватись в генетичний апарат клітини і залишатись в ньому в неактивному стані, на протязі всього життя.
За сприятливих умов (зниження імунітету), вірус може розмножуватись у клітині. Тоді, уражуючи стінку клітини він потрапляє у лімфатичну систему, а згодом у кров, де може уражати формені елементи крові (еритроцити). Це призводить, до ще більшого пригнічення імунної системи.
Якщо в організмі все гаразд з імунною системою і є адекватна імунна відповідь, тоді організму вдається зруйнувати вірус у більшості органах і тканинах. Єдине місце, де ВПГ залишається неушкодженим, є нервові ганглії. Слід зазначити, що вірус може пересуватись не лише через кров, а й по ходу нервових волокон. Проявом такого виду герпесної інфекції є оперізуючий герпес. Як правило він виникає в ділянці грудної клітки і може повторювати контур ребра пацієнта. Особливо важко на вірус реагує той організм, в якого ще не повністю сформована імунна система (новонароджені діти, вагітні) і хворі з імунодефіцитом (ВІЛ-інфіковані). У таких пацієнтів герпес вірус може набувати генералізованого характеру.
На сьогоднішній день доведено, що ВПГ у людей може активізовуватись після переливання крові і трансплантації органів, при вагітності, може передаватись від матері до дитини. Взагалі, будь-яке зниження імунітету (що спричинене будь-яким іншим захворюванням) може призвести до загострення (рецидиву) герпесної інфекції, в тому числі: стрес, перевтома, депресія, надлишкове УФ-випромінювання, менструації, протяги, переохолодження. Наявність цих факторів, не лише спричиняє рецидив герпесної інфекції, а й впливає на тривалість перебігу рецидиву. Відповідно, чим більше виснажений організм, тим важче подолати прояви Гг.
Що ж таке генітальний герпес?
Генітальний герпес(Гг) – вірусне захворювання статевих органів, що спричиняється вірусом простого герпесу (ВПГ). Власне, збудниками генітального герпесу є ВПГ-2, ВПГ-5(цитомегаловірус) і рідше ВПГ-1. Це „близькі родичі” того типу герпесу, що проявляється на зовнішніх і внутрішніх поверхнях ротової порожнини і губах. Вважається, що серед всіх венеричних захворювань на Гг припадає 13%.
Вірус Гг характеризується високою здатністю до зараження. Передається від хворої людини до здорової під час статевого контакту (генітальних, орогенітальних і анальних стосунках), поцілунку, під час пологів, коли новонароджений заражується від інфікованої матері. Самим небезпечним є те, що зараження може відбутись навіть тоді, коли в хворої людини немає жодних проявів захворювання. Можливий контактний шлях передачі, коли мав місце контакт з виділеннями хворої людини.
Перші прояви захворювання з’являються на 3-7-й день після зараження. Вперше виникший епізод захворювання супроводжується найбільш вираженою клінічною картиною. Так, у хворих відмічаються скарги на загальну слабкість, підвищення температури тіла, дратівливість. Тобто, на перший погляд всі ознаки звичайної вірусної інфекції (грипу та ін.).
Такий стан зберігається доти, поки на тілі не з’являється почервоніння на місці якого утворюються міхурці. З часом міхурці лопають і на їх місці виникають виразкування, що можуть зливатись у декілька великих виразок. Через деякий час виразки затягуються і зникають, не залишаючи сліду. Всі ураження локалізуються в ділянці статевих органів, або навколо них. Так, в чоловіків герпетичні ураження найчастіше розвиваються на статевому члені, внутрішній поверхні крайньої плоті, калитці і промежині. Часто, захворювання супроводжується місцевими болями і болючістю лімфатичних вузлів. Якщо процес розвивається в уретрі, тоді клінічна картина захворювання буде нагадувати звичайний уретрит з дискомфортом і свербежем під час сечовипускання. В жінок, прояви захворювання є більш виражені, ніж у чоловіків і перші прояви захворювання можуть з’являтись на 10-14 день. Спершу виникають загальносоматичні прояви (підвищення температури тіла, загальна слабкість, катар, біль і першіння у горлі, м”язеві і головний болі, біль у суглобах) . Через декілька днів, загальні прояви захворювання починають зникати, натомість починає розвиватись місцева симптоматика на великих і малих статевих губах, в пахових складках, шкірі промежини, стегнах і ягодицях. Це видимі для пацієнта прояви. До невидимих, відносять ураження слизової оболонки шийки матки. Як і в чоловіків, так і у жінок вірус може локалізовуватиcь в уретрі і навіть у сечовому міхурі, що призводить до появи проявів уретриту і циститу(запалення сечового міхура). Виникають скарги на часті, болючі позиви до сечовипускання. Повний цикл первинного епізоду захворювання у жінок триває від 2-х до 4-х тижнів. При адекватній імунній відповіді і відповідному лікуванні вдається знищити збудник і прояви захворювання. Але, вірус вже є в організмі і як згадувалось вище, він встиг потрапити в нервові ганглії де і чекає сприятливого моменту. Вчені вважають, що на рецидивуючі форми Гг страждає від 2-х до 6-ти відсотків населення і виникають у 50-75% випадків. Не останню роль в частоті виникнення рецидивів відіграє тип вірусу, яким була інфікована людина. Так, при інфікуванні організму ВПГ-1 – рецидиви відмічаються в 50% випадків з інтервалом до року часу. При ВПГ-2 – в 80-90% випадків, в середньому через 50-ть днів.
Все вищеописане відноситься до гострої, вираженої форми захворювання. Але нам відомо, що існують приховані форми захворювання, при яких прояви захворювання можуть бути настільки незначні, що люди навіть не звертають на них увагу. Власне, приховані форми більш характерні для чоловіків, це пов’язано з анатомічними особливостями будови сечостатевого тракту. В більшості випадків, пацієнти з прихованими формами захворювання стають переносниками віруса.
Які наслідки спричиняє захворювання на Гг в чоловіків?
Статеві розлади: ослаблення ерекції , передчасна еякуляція , безпліддя, простатит, балланіт.
При анальних статевих контактах, як в чоловіків, так і в жінок може виникати проктит – запалення прямої кишки.
Які наслідки спричиняє захворювання на Гг в жінок?
Вульвовагініти, ендоцервіцит (запалення каналу шийки матки), безпліддя.
Що необхідно робити при захворюванні?
В першу чергу, необхідно звернутись до лікаря-дерматолога або гінеколога. Пройти відповідний комплекс діагностичних обстежень і отримати адекватне лікування. Існує достатньо широкий вибір загальних противірусних препаратів, що можуть суттєво покращити перебіг процесу і тривалість рецидивного періоду. Але, нажаль, ще не створено специфічних препаратів, які б прицільно діяли на вірус генітального герпесу.
Питання ефективності протигерпесних вакцин залишається відкритим і вимагає більш детального дослідження. Саме тому, надзвичайно велику роль в боротьбі з цим захворюванням відіграє санітарно-просвітницька робота і підвищення рівня самосвідомості пацієнтів. Адже хвора людина, здатна не лише передавати вірус іншій людині, а й досягаючи репродуктивного віку, інфікувати новонародженого. Пацієнти повинні пам’ятати, що інфекція в більшості випадків передається при безпосередньому близькому контакті. Власне тому, в період загострення їм слід уникати статевих, або будь-яких інших інтимних контактів. Дотримання норм загальної гігієни, мусить стати основним правилом життя. Необхідно уникати факторів, які здатні призвести до рецидиву Гг.
Зрештою, в період між загостреннями, такі пацієнти можуть вести цілком звичний і нормальний спосіб життя, маючи нормальні статеві стосунки із своїми партнерами.